چشمه آب گرم ورتون اصفهان

چشمه طبیعی آب گرم ورتون در جنوبی ترین قسمت استان اصفهان در ۴۳ کیلومتری جاده اصفهان – یزد واقع شده است. این چشمه آب گرم از مواد معدنی کلراید بی کربنات و سولفات کلسیم تشکیل شده است. شنا کردن این آب برای دردهای عصبی و رماتیسم مفید است.

چشمه آب گرم ورتون

چشمه اب گرم گوگردی ورتون در نزدیکی یک روستای بیابانی با همین نام قرار دارد. واقعا جای تعجب دارد که این چشمه آبگرم صدها سال است که در میان این بیابان وجود داشته و زنده مانده است. گفته می شود که حتی شاه عباس پادشاه بزرگ عصر صفویه به این چشمه می آمده تا از خواص درمانی آی برای پوست بهره بگیرد.

در این چشمه آب گرم هنوز حمام هایی از گذشته با معماری دوره صفویه قرار دارد که برخی از انها سالم باقی مانده اند و گردشگران از آنها استفاده می نمایند.  اما درکل ساختار آن تغییر یافته و بعلت افزایش تعداد گردشگرانی که از این مکان دیدن می کنند تسهیلاتی ایجاد شده که استفاده از این چشمه آبگرم را برای گردشگران ساده تر می کند.

حوضچه های آب گرم و ساختمان سنگی که به حوض مراد معروف است و بقعه آن که به امام زاده آبگرمی شناخته می شود در این دهکده وجود دارد.تالار سنگی این مجموعه از شاهکارهای معماری است.

سه چشمه طبیعی مخزن اصلی را در تمام سال پر از آب می کنند. در چشمه آب گرم ورتون شما می توانید از حمام عمیموی آن استفاده کرده و یا از حمام های خصوصی آن استفاده نمایید.

چشمه آبگرم ورتون در طی سالیان اخیر دستخوش بازسازی هایی شده است. و اخیرا در ان کلبه هایی برای اجاره ، رستوران و سوپر مارکت ساخته شده است. اگر قصد اقامت در این اقامتگاه بومگردی را دارید غذای محلی لاخول را حتما امتحان کنید!

چشمه آب گرم ورتون

خواص درمانی چشمه آب گرم ورتون

آب این چشمه از کلر بی کربنات و سولفاته گرم است که این امر برای درمان بیماری های عصبی و رماتیسم مفید می باشد. تحقیقات پزشکی نشان داده که نوشیدن مقدار کمی از این آب ترشحات معده را زیاد کرده و با ازدیاد تبادلات بافتی بر دستگاه گوارش اثر میگذارد.

وجود سدیم در این اب خاصیت ملین داشته و آهن موجود در آب این چشمه در درمان کم خونی مفید است. از گل و لای این چشمه آبگرم در درمان بیماری های درد مفاصل، سیاتیک، نقرس، بیماری پوستی و گرفتگی ماهیچه ها استفاده می شود.

سایر جاذبه های گردشگری

خانه پیر نیا، مسجد بابا عبدالله، مسجد جامع نائین، کوه میل، اب انبار معصوم خانی، قلعه رستم ، آسیاب آبی ریگاره و کویر ورزنه از دیگر جاذبه های گردشگری نزدیک چشمه آب گرم ورتون می باشد.

فاصله زمانی آب گرم ورتون از شهر اصفهان حدود یک ساعت و نیم می باشد.

یک پاسخ به “چشمه آب گرم ورتون اصفهان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *