دره ستارگان از جاذبه های گردشگری جزیره قشم

دره ستارگان، جایی که ستاره ها به زمین ضربه زدند!

دره ستارگان از جاذبه های گردشگری جزیره قشم

روزی روزگاری ستاره ای از آسمان سقوط کرد و بر روی قطعه زمینی در جزیره قشم ایران افتاد. این ستاره دقیقا بر قلب زمین ضربه زد و شکل آن قسمت از زمین را دگرگون ساخت و دره ای را به وجود آورد که بسیار اسرار آمیز و عجیب بود، و ما هم اکنون این دره را دره ستارگان مینامیم.این پدیده طبیعی یکی از جاذبه های طبیعی گردشگری در جزیره قشم ایران است. اگر موافق باشید نگاه دقیق تری به این پدیده طبیعی و شگفت انگیز داشته باشیم:

جالب است که بدانید دره ستارگان در یونسکو ثبت شده و تنها ژئو پارک موجود در خاورمیانه می باشد.

دره ستارگان از جاذبه های گردشگری جزیره قشمدرباره دره ستارگان:

دره ستارگان در جزیره قشم واقع شده و یکی از مکان هایی است که باید در سفرتان به قشم از آن دیدن کنید! طبق باورهای مردم محلی سقوط یک ستاره بر زمین این دره را به وجود آورده است. در واقع این باور محلی زیاد هم غیر واقعی نیست. تحقیقات علمی در این مکان نشان داد که این پدیده ممکل است توسط برخوردهای کیهانی در مرحله اول شکل گرفته باشد.

هرچند که شکل های اسرار آمیز و زیبای داخل این دره توسط آب و وزش باد ها در طی سالیان شکل گرفته است. این جاذبه گردشگری بی همتاست چرا که این نوع سایت جغرافیایی تنها در ایران و آریزونا (آمریکا) وجود دارد. گرچه میدانیم که هیچ ستاره ای در شکل دادن به دره ستارگان دخیل نبوده، اما در آسمان شب در دره ستارگان میتوانید صدها ستاره را با چشم غیر مسلح ببینید و این تنها دلیلی است که نام «دره ستارگان » را توجیه می کند.

در اولین نگاه ممکل است فکر کنید که بر روی سیاره مریخ ایستاده اید! مخروط های قرمز رنگ، ستون هایی که در اثر فرسایش قوس هایی ایجاد کرده است و پارک هایی که در میلیون ها سال پیش ایجاد شده اند. همگی در دره ستارگان جای گرفته اند. به دلیل ساختار ضعیفی که این دره دارد پس از باران های شدید تغییرات چشمگیری در این دره به وجود می آید. البته شایان ذکر است که این تغییرات به ندرت اتفاق می افتد.

دره ستارگان از جاذبه های گردشگری جزیره قشم

داستان های مربوط به دره ستارگان:

شب ها وارد این دره نشوید! این سخنی است که مردمان محلی به شما می گویند. چرا؟ چون شکار می شوید! مثل هر داستان ترسناک دیگر. مردم محلی بر این باورند که این دره مکان زندگی ارواح و اجنه بوده و اگر شب در این دره بمانید، دیگر نمیتوانید باز گردید. آنهایی که توانسته اند نجات یابند میگویند که صداهای ترسناک و اسرار آمیزی شنیده اند! خیلی ترسناک است ،‌اینطور نیست؟ خوب من هنوز نترسیدم!

توضیحی برای تمام این اتفاقات وجود دارد. وزش باد در بین ساختار هزار توی این دره این صداهای ترسناک را در شب ایجاد می کند. پس میتوانیم بگوییم اگر شب به دره ستارگان رفتید. قرار نیست توسط کسی یا چیزی شکار شوید! اما همچنان باور دارم که نباید در شب در این دره تنها بمانید مگر اینکه به وسایل و تجهیزات کمپ زدن مجهزباشید. البته باید این نکته را یاد اوری کنم که شما بدون داشتن گواهی و اجازه نامه از سازمان میراث فرهنگی ایران نمیتوانید شب را در این ژئو پارک بمانید.

دره ستارگان از جاذبه های گردشگری جزیره قشم

موقعیت دره ستارگان

بازدید از دره ستارگان میتواند کاملا وقت شما را بگیرد . اما در اطراف آن جاذبه ای گردشگری دیگری نیز قرار دارد که می توانید از آنها دیدن کنید مانند: غار خربس که تنها ۱۳ دقیقه از دره ستارگان فاصله دارد. از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به قلعه پرتغالی ها، جزیره هنگام و جنگل های مانگرو قشم اشاره کرد.

دره ستارگان از جاذبه های گردشگری جزیره قشم

رستوران های نزدیک دره ستارگان

داخل این ژئو پارک ، مکانی برای غذا خوردن وجود ندارد. اما رستوران های محلی در روستای برکه خلف وجود دارد. اما اگر امکان ندارد که تا آنجا بروید رستوران سنتی ریگو نزدیک ترین رستوران است. که تنها ۱۰ دقیقه از دره ستارگان فاصله دارد. همچنین اگر به سمت شمال شرقی جزیره حرکت کنید. می توانید به رستوران شب های طلایی بروید.

مکان های اقامتی نزدیک دره ستارگان

نزدیک ترین محل های اقامتی نزدیک دره ستارگان، خانه کاپتان امینی و هتل المپیک قشم می باشد. که خانه کاپیتان امینی از اقامت گاه های ارزان قیمت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *