خانه تاریخی مشیرالملک

خانه تاریخی مشیرالملک

خانه تاریخی مشیرالملک

در یکی از خیابان های بسیار قدیمی اصفهان یک خانه تاریخی وجود دارد که مربوط به دوره صفویه و اوایل دوره قاجار می باشد. این خانه ترکیبی از هنرهای صفویه می باشد. خانه مشیر الملک فضای بزرگی دارد که شامل کتابخانه ، گالری و سالن های شگفت انگیز می باشد. خانه مشیرالملک تمثالی است در اصفهان که هنرهای دوره اسلامی را منعکس می نماید.

خانه مشیرالملک انصاری بعنوان میراثی از موزه اسلامی نیز شناخته می شود که در خیابان هاتف شهر اصفهان واقع شده است. این خانه مجموعه ای از هنرهای جذاب اسلامی است مانند: مجموعه ای از نقاشی ها، خوشنویسی و جدول زمانی معماری اسلامی است. خانه مشیرالملک یک خانه اعیانی از دوره صفویه می باشد.

خانه تاریخی مشیرالملک

مشیرالملک که بود؟

خانواده مشیر انصاری از وزرا و منشیان دربار صفویه بودند که در دوره شاه عباس از شیراز به اصفهان آمدند. میرزا حبیب الله مشیرالملک انصاری از برجسته ترین اشخاص این خانواده بود. پس از آنکه تحصیلاتش را زیر نظر جابر انصاری به پایان رسانید، مشیرالملک در جایگاه متفاوتی قرار گرفت و سر انجام بعنوان وزیر مسعود میرزا ضل السلطان فرزند ارشد ناصرالدین شاه قاجار منصوب شد.

بعد از فوت مشیر، خانه او بعنوان کنسولگری  پادشاهی پروسیا (که امروزه به آلمان، پولند، روسیه، لیتوانی، دانمارک، بلژیک، جمهوری چک و سوییس تفکیک شده است) مورد استفاده قرار گرفت. بعدها در طول جنگ ایران-عراق این خانه بعنوان اسکان پناهندگانی که از خوزستان می آمدند مورد استفاده قرار گرفت. در آن دوره دکوراسیون داخلی خانه بشدت مورد آسیب قرار گرفت. اما در سال ۲۰۱۷ ساختمان بطور  کلی بازسازی و مرمت شد.

 

معماری خانه مشیرالملک:

خانه مشیرالملک یکی از خانه های تاریخی و ارزشمند بلحاظ معماری در ایران می باشد. این عمارت بعلت طراحی های معماری منحصر به فرد و سلطنتی خود از سایر عمارت های دوره خود برتر می باشد. نگین این خانه بهارخواب آن و راهرویی است که در آن بزرگترین پنجره اروسی ایران در آن واقع شده است.

(اُرُسی از عناصر معماری ایرانی و پنجره مُشـَبَّکی است که به جای گشتن بر روی پاشنه گرد، بالا می‌رود و در محفظه‌ای که روی آن قرار گرفته جای می‌گیرد و در اشکوب کوشک‌ها و پیشان و رواق ساختمان‌های سرد سیر بسیار دیده می‌شود. نقش شبکه ارسی مانند پنجره‌ها و روزن‌های چوبی است و نمونه‌های زیبای آن در خانه‌های کهن اصفهان و کاشان و یزد (و انواع جدیدترش در تهران) بسیار است.)

خانه تاریخی مشیرالمک انصاری به دو دلیل بر سایر معماری های قجری برتری دارد. یک آنکه طراحی و ساختار آن شاهانه بوده و دلیل دیگر آنکه جد معماری هنری محسوب می گردد. قسمت های شاه نشین و حوض خانه این عمارت حکم گنج هایی در دل این خانه تاریخی هستند.قسمت شاه نشین دارای بزرگترین پنجره اروسی در ایران می باشد. این اثر تاریخی در سال ۲۰۰۹ بعنوان میراث ملی ایران به ثبت رسید.

خانه تاریخی مشیرالملک

موزه میراث اسلامی:

موزه میراث اسلامی شامل کتابخانه، گالری و سالن ها می باشد. کتابخانه شامل ساختارهای مجموعه ای می باشد. گالری قسمت اصلی ارتباط میان موزه و بخش هنری می باشد. مردم می توانند کارهای هنری و دکوراسیون دیوارهای گالری را با هنرهای فوق العاده شان ببینند. سالن ها از سه هنر تشکیل شده اند: معماری، خطاطی و ملودیگری که با آثار ارزشمند گرافیکی نشان داده می شود و توجه بسیاری را به خود جلب میکند. موزه خوشنویسی از آثار اساتید برجسته ایران از میرعماد تا  غلامرضا اصفهانی می باشد که می تواند هنر خوشنویسی ایرانیان را برای جهانیان به تصویر بکشد. قسمت شگفت انگیز دیگر این عمارت اتاق موسیقی آن می باشد که صداهای موزیکال و تن های زیبای طبیعی در آن به گوش می رسد. خانه مشیرالملک نخستین بنایی است که در آن هنرهای اسلامی شیعه در همه زمینه ها به نقش کشیده شده است.

خانه تاریخی مشیرالملک انصاری یکی از بناهای تاریخی ارزشمند در معماری ایران می باشد.  در واقع موزه ای با میراث ارزشمند و با شکوه است. مکانی است که در آن تاریخ و زیبایی در کنار هم قرار دارند. در سفر خود به اصفهان بازدید از این عمارت بی نظیر را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *