غار خربس از جاذبه های گردشگری جزیره قشم

آب های زیر زمینی به هنگام نفوذ در سنگ های آهکی، آنها را در خود حل کرده و حفره هایی بین آنها ایجاد میکنند که با ادامه این فرآیند غارها بوجود می آیند.غارها معمولا در اثر حل شدن سنگ ها در آب و یا ذوب شدن یخ ها ایجاد می شوند. بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای جهان در سنگ های آهکی بوجود آمده اند. غارها بسیار متفاوت بوده برخی بسیار بزرگ و برخی دیگر آنقدر کوچک هستند که تنها یک نفر می تواند وارد آن شود.تا کنون در ایران حدود ۲۵۰۰ غار طبیعی شناسایی شده است که این رقم، ایران را به مهد غارهای طبیعی تبدیل نموده است.در این مقاله گروه گردشگری ثامن الائمه یکی از غارهای طبیعی ایران بنام غار خربس که در جزیره زیبای قشم وجود دارد را معرفی میکند با ما همراه باشید:

غار خربس در جزیره قشم


غار خربس در جزیر قشم

غار خربس از جاذبه های گردشگری جزیره قشم در استان هرمزگان ایران می باشد. این غار در ۱۵ کیلومتری شهر قشم در جاده روستای خربس واقع گردیده است. در ارتفاعات روستای خربس اثراتی از معماری صخره ای دیده می شود که به عقیده برخی از محققان معبد پیروان مهرپرستی و یا پرستشگاه آناهیتا ( الهه آب ) می باشد.لازم به ذکر است که ارتفاع دیوارهای صخره ای غار به ۲۰ تا ۳۰ متر می رسد!

غار خربس در جزیره قشم

قدمت غار خربس به دوره مادها می رسد، درون این غار معماری عجیب و مرموزی وجود دارد و اطراف این غار را پوشش های مرجانی کوتاه و بلند فرا گرفته است. این غار از امتداد چین خوردگی های کوه های زاگرس در طی زمان بوجود آمده است.

برای رزرو تور گردشگری قشم از آژانس ثامن الائمه اینجا را کلیک کنید.

در مورد استفاده این غار در گذشته نظرات متعددی وجود دارد، برخی معتقدند که از این غار بعنوان پرستشگاه استفاده میشده است و برخی دیگر گویند که از تالار غار برای مراسم یادبود اموات استفاده می شده است. نظر دیگری که در مورد کاربرد این غار در گذشته وجود دارد کمی متفاوت تر بوده و می گویند که بعد از آنکه مردم این منطقه پیرو آیین زرتشت شدند از این غار بعنوان استوادان یعنی مکانی برای نگهداری استخوان مردگان، استفاده می شده است.

از طرفی برخی گویند که این غار پناهگاه مردم بی دفاعی بوده که مورد حمله دزدان دریایی قرار میگرفته اند. این مردمان داخل غار حفره هایی حفر کرده بودند تا کودکان و سالمندان و زنان بتوانند در انا جای گیرند و در زمان هجوم دشمن، غذا، آب و سنگ در داخل این حفره ها قرار می داند و مردهای جوان به جنگ مهاجمان می رفتند.

کنده کاری های داخلی غار خربس
مقاله مرتبط: دره ستارگان قشم 

گونه حیوانی موجود در غار خربس:

طبق بیانات مردم محلی در ارتفاعات صخره ای غار خربس، همواره یک جفت عقاب ماهیگیر زندگی می کنند و تخم گذاری میکنند. این عقاب ها از جمله نژادهای کمیاب در دنیا هستند. از طرفی در حفره های زیرین و گوشه های تاریک غار خفاش های دم موشی زندگی میکنند که نسل این نوع خفاش ها در معرض انقراض می باشد.

عقاب ماهی گیر در غار خربس

ورودی ها و روزنه های غار خربس:

نه روزنه ورودی های این غار را تشکیل داده اند. شش روزنه در قسمت بالایی غار، دو روزنه در وسط و یک روزنه در پایین غار وجود دارد. می توانید از یکی از روزنه ها وارد غار شده. و پس از بازدید از داخل غار، از روزنه ای دیگر خارج شوید. پشت روزنه ها یک تالار بزرگ احداث شده است که به محض ورود به آن دو عدد طاقچه بسیار زیبا به چشم می خورد. داخل غار روزنه های تو در توی زیادی وجود دارد که بازی هزارتو را برای انسان تداعی میکند.

از آنجایی که این غار به یکی از مکانهای گردشگری جزیره قشم مبدل گشته است. امکانات رفاهی متعددی برای گردشگران فراهم شده است. که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

  • سرویس های بهداشتی پاکیزه با امکانات بهداشتی
  • غرفه های متعدد برای خرید مواد خوراکی و صنایع دستی جزیره قشم
  • وجود پارکینگ در جلوی ورودی غار برای پارک خودرو

برای سفر به جزیره زیبای قشم و رزرو تورهای گردشگری هفتگی از آژانس ثامن سپاهان ، اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *