چشمه آبگرم و خواص درمانی آن

یکی از مکان هایی که مقصد بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی ست چشمه آبگرم می باشد. چشمه آبگرم در ایران به وفور یافت می شوند و بعلت خواص درمانی بالایی که دارند مقصد گردشگران درمانی نیز هستند. در این مقاله میخواهیم شما را با کلیت چشمه آبگرم گرم و ساز و کار آن آشنا کنیم.

چشمه آب گرم

چشمه ابگرم مکانی است که از آن بطور مداوم اب داغ از زمین خارج می شود. بعلت درصد بالای مواد معدنی حل شده در این آب، بسیار از مردم از آنها برای خواص درمانی استفاده می کنند. دلیل گرم بودن آب بیشتر چشمه های آب گرم ، واکنش و ترکیب آب با مواد معدنی و املاح زمینی است. البته باید توجه داشت آبگرم هایی که در کنار آتشفشان ها یافت می شوند، آب آنها از مجاورت مواد مذاب داخل زمین گرم می شود.

 

تعریف های چشمه آبگرم:

  • هر چشمه ای که آب آن توسط انرژی گرمایی زمین، گرم شود.
  • هر چشمه ای که دمای آب آن از دمای محیط اطراف بالاتر باشد.
  • چشمه ای که دمای آب آن از ۳۷.۵ درجه (دمای بدن) بیشتر باشد.
  • چشمه ای طبیعی که دمای آن بیشتر از بدن باشد.
  • چشمه ای که دمای آب آن از ۲۱.۵ درجه بیشتر باشد.
  • جوشیدن اب از سطح زمین با دمای بالا.
  • نوعی چشمه که دمای آب آن حداقل ۶.۵ درجه از دمای هوای محیط اطراف ان بیشتر باشد.
  • نوعی چشمه که دمای اب آن حداقل ۸.۵ درجه از دمای محیط اطراف ان بیشتر باشد.

 

منشا گرمای چشمه های آب معدنی:

بیشتر گرمای آب چشمه های آبگرم مربوز به فروپاشی طبیعی ذرات رادیواکتیو می باشد. تخمین زده می شود که ۴۵ تا ۹۰ درصد گرمای زمین از همین فروپاشی ذرات رادیو اکتیو سرچشمه بگیرد. مهمترین ایزوتوپ های تولید گرما در کره زمین عبارتند از پتاسیم، اورانیوم و توریم.

 

خواص درمانی چشمه ابگرم

چشمه های ابگرم دارای املاح معدنی بسیاری در داخل خود می باشند که این امر بعلت حلالیت بالای آبگرم می باشد. این املاح معدنی می تواند کلسیم، لیتیوم و یا حتی رادیوم باشد که میزان بالا بودن هر یک از این املاح معدنی کاملا وابسته به منطقه ای است که چشمه آب گرم در آن واقع شده است. به دلیل اینکه این املاح معدنی خواص طبی دارند، سالیان سال است که چشمه های آبگرم یکی از مقاصد گردشگری با هدف درمانی می باشند. ایران دارای چشمه های آبگرم بسیار زیاد و معروفی همچون سرعین، و تاسیسات آب درمانی کلیبر می باشد که در سال گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کند.

 

چشمه های ابگرم ایران

استان اردبیل در غرب کشور با دارا بودن بیش از ۱۱۸ چشمه آب معدنی دارای مقام اول در ایران به این احاظ می باشد. چشمه شابیل لاهورد با دمای ۵۰ درجه و ارتفاق ۲۷۰۰ متری، مرتفع ترین چشمه آب گرم ایران است.

چشمه آبگرم سرعین

چشمه گاومیش گلی سرعین نیز پر آب ترین چشمه اب گرم ایران بوده که ار اهمیت ویژه ای بر خوردار است.

شهر شمالی آمل واقعدر استان مازندران، با دارا بودن بیش از ۲۶ چشمه آبگرم در رده دوم قرار دارد. آبگرم لاریجان که بزرگترین چشمه آبگرم ایران است در آمل واقع شده است.

سایر چشمه های ابگرم که خواص درمانی آنها بصورت تجربی ثابت شده است، چشمه های گنو و خمیر در هرمزگان، ورتون در اصفهان، دهلران در بوشهر و چشمه های ابگرم در استان های فارس و خراسان و کردستان یاد کرد.

تاریخ استفاده از چشمه های آبگرم به هزاران سال قبل از میلاد مسیح بر میگردد. دانشمندان بنامی چون ابن سینا،‌سقراط و افلاطون مطالب بسیری در این باره نوشته اند. که البیته بسیار از این اطلاعات در طی سالیان با خرافات مردم در هم آمیخته است.

امروزه دانشمندان به ویژه در انگلستان بر روی آب این چشمه ها مطالعاتی انجام داده و اثرات درمانی آن را اثبات نموده اند.

 

خواص دیگر آب های معدنی

آب های معدنی بعلت دارا بودن مواد معدنی و وجود گازهای مختلف کاربردهای متنوعی در زراعت، محصولات گلخانه ای و پرورش گیاهان دارند. در دنیا از این آبها برای پرورش آبزیان خاص و یا به دست آوردن گوگرد یا سایر فلزات نایاب استفاده می کنند. همچنین از حرارت این آب ها برای گرمایش منازل و کف خیابان ها و یا تولید برق استفاده می شود. در حال حاضر در ایران از چشمه ای آبگرم برای استخراج دی اکسید کربن استفاده می کنند.

 

یک پاسخ به “چشمه آبگرم و خواص درمانی آن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *