مسجد جامع عتیق اصفهان

در استان زیبا و دوست داشتنی اصفهان یکی از زیباترین و قدیمی ترین بناهای مذهبی ایران وجود دارد. مسجد جامع عتیق اصفهان یک بنای ارزشمند تاریخی است که تلفیقی از هنر و معماری در دوره های مختلف می باشد. به همین دلیل این بنای تاریخ بسیار منحصر به فرد می باشد. البته این نکته نیز قابل ذکر است که مسجد جامع عتیق اصفهان از بناهای ثبت شده در یونسکو می باشد.

مسجد جامع عتیق اصفهان

مسجد جامع عتیق اصفهان در گذر تاریخ

اگر میدان نقش جهان را بعنوان نگینی از دوره صفویه بدانیم. مسجد جامع عتیق اصفهان مرجعی برای معماری مساجد اسلامی است. این مسجد بزرگترین و کهن ترین مسجد ایران است و اولین مسجد دارای ایوان می باشد.

این بنا در سه دوره سلجوقیان، مغول ها و صفویه بعنوان مکانی برای عبادت استفاده می شده است. این بنا یکبار درقرن ۱۲ زمانی که کتابخانه خواجه نظام الملک طوسی را ویران کردند مورد حمله قرار گرفت و یک بار در قرن ۱۹ به دلیل حملات هوایی بخش هایی از آن ویران شد و مورد بازسازی قرار گرفت.

پیش از اینکه این بنای تاریخی به مسجد مبدل گردد، در زمان ساسانیان بعنوان یک آتشکده (معبد زرتشتیان) استفاده می شد.

اکتشافات باستان شناسی از روی ستون های پایینی این بنا قدمت آن را به تاریخ پیش از اسلام تخمین می زنند اما هنوز تاریخ دقیق و سن این بنا به طور واضح مشخص نیست. باستان شناسان بر این عقیده اند که سن این بنا به دو هزار سل پیش باز میگردد. برخی یافته های دیگر نشان میدهد که شکل ظاهری و نهایی مسجد عتیق اصفهان به دوره سلجوقیان باز میگردد و این بنا در دوره صفوی بازسازی شده است.

معماری مسجد جامع عتیق اصفهان

مسجد جامع عتیق اصفهان یک نمونه بارز و مثالی خوب از هنر معماری ایرانیان در دوره های مختلف تاریخی می باشد. شما در هر گوشه از این بنای تاریخی یک هنر زیبا را خواهید دید. این بنا در معماری خود دارای چهار ایوان می باشد که دو به دو رو به روی هم قرار گرفته اند. هر ایوان با کاشی های فیروزه ای مقرنس کاری شده است. اگر شما نزدیک تر رفته و به داخل مسجد نگاهی بیندازید با یک دنیای جدید از هنر رو به رو می شوید. در ایوان شمالی مسجد عتیق اصفهان ۴۰ ستون وجود دارد که دقیقا مشابه ستون های مسجد نصیر الملک (مسجد صورتی) در شیراز می باشد.

در زمان بازدید از مسجد جامع عتیق اصفهان شما گذر تاریخ را مشاهده میکنید اما کاشی کاری ها و مقرنس ها تنها زیبایی های این مسجد نیستند. اگر به سمت غرب این مسجد بروید گچ کاری های بی نظیری را خواهید دید. این قسمت ساختمان را مسجد الجیو می نامند و در داخل آن محرابی وجود دارد. که طراحی و ساختار شگفت انگیزی دارد.

محراب مسجد جامع عتیق اصفهان

گنبدهای زیبا و اسرار امیز مسجد

یکی از زیبایی های مسجد عتیق اصفهان گنبدهای آن است. در شمالی ترین و جنوبی ترین قسمت های مسجد، دو گنبد آجری اسرار آمیز قرار دارند که در خلاف جهت هم واقع شده اند. این دو گنبد هندسی که به نام های نظام الملک و تاج الملک شناخته می شوند در طی ۹۰۰ سال گذشته از آتش و زلزله در امان مانده اند.

منابع تاریخی عنوان می کنند که نظام الملک مسجد بزرگ اموی دمشق را که از آن بازدید کرده بود در اینجا کپی کرد. اگر در امتداد ایوان شمالی قدم بزنید به نمازخانه ای با ستون های عظیم می رسید و در اینجا می توانید گنبد آجری دوجداره تاج الملک را مشاهده کنید.

اگر دقیقا زیر این گنبد بایستید متوجه می شوید که سقف بیشتر از آن چیزی که از بیرون به نظر می رسد، پایین می باشد. به این خاطر که این است که این یک گنبد معمولی نیست. در واقع دو گنبد است و گنبد داخلی بزرگتر می باشد . خب اگر به دکوراسیون وتزیینات مسجد نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که بدون وجود دو گنبد هنرمندان و معماران نمی توانستند این اثر خارق العاده را خلق کنند.

 

مکان مسجد جامع عتیق اصفهان

مسجد جامع عتیق اصفهان در بافت قدیمی اصفهان واقع شده است . اما این مکان از سایر جاذبه های گردشگری دور نیست. چهل ستون ، میدان نقش جهان که به ثبت جهانی یونسکو رسیده است (و متشکل از بناهایی مانند :عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و بازار قیصریه می باشد)، کاخ هشت بهشت، موزه تاریخ طبیعی و حمام علی قلی آقا از سایر جاذبه های گردشگری نزدیک مسجد جامع عتیق اصفهان می باشد.

 

 

 

 

یک پاسخ به “مسجد جامع عتیق اصفهان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *