همه چیز درمورد ویزا‌ / روادید

ویزا چیست و چه انواعی دارد؟ آیا ویزا متفاوت از گذرنامه (پاسپورت) است؟ اینها سوالاتی است که شاید بسیاری از ما پاسخ آنها را ندانیم. اما نگران نباشید گروه مسافرتی ثامن سپاهان در این مقاله هر آنچه که نیاز است در مورد ویزا (روادید) بدانید را برایتان شرح می دهد. با ما همراه باشید:

ویزا چیست؟

ویزا یا همان روادید یک سند رسمی است که به دارنده آن این امکان را می دهد که به یک کشور خارجی وارد شود.  ویزا معمولا به صورت مهر یا یک نشانه در داخل پاسپورت قرار میگیرد. انواع متفاوتی از ویزا وجود دارد که هر کدام از آنها حق متفاوتی را به دارنده ان اعطا می کند.

انواع ویزا:

 • ویزای کاری:

ویزای کاری برای افرادی صادر می شود که در کشور مقصد برای کاری استخدام شده و یا کاندیدای استخدام هستند. ویزاهای کاری نیز متفاوت هستند و به شرایط کاری و مدت زمان لازم برای اقامت بستگی دارند. برای مثال: ویزای کاری تعطیلات به افراد این امکان را می دهد که زمانی که به کشوری سفر میکنند به طور موقت در آنجا کار کنند.

 • ویزا ی تحصیلی:

ویزا ی تحصیلی یک ویزای غیر مهاجرتی است که به دارنده آن این امکان را می دهد که در یک موسسه آموزشی در کشور مقصد ثبت نام نماید. دانش آموزان دبیرستانی نیز برای ادامه تحصیلات در کشور میزبان باید اقامت تحصیلی بگیرند.

 • ویزا ی کاری تعطیلات:

این نوع ویزا (روادید) به دارنده ان این امکان را می دهد که بتواند در طول مسافرت خود به یک کشور خارجی، در آنجا به طور موقت مشغول به کار شود. البته لازم به ذکر است که تمامی کشورها این نوع ویزا را صادر نمیکنند. استرالیا کشوری است که بیش از همه این نوع ویزا را صادر می کند.

 • ویزای ترنزیت:

گاهی پیش می آید که مسافران برای عبور از یک کشوری که در مسیر کشور مقصدشان است نیاز به دریافت ویزای ترنزیت دارند. ویزای تزنزیت زمانی نیاز می شود که شما بیش از چند ساعت در داخل یک کشور بمانید.

 • ویزای توریستی:

ویزای توریستی این امکان را به دارنده آن می دهد که برای مدت زمان مشخصی برای سفر و اوقات فراغت خود به یک کشور بیگانه وارد شود. این نوع ویزا به دارنده آن اجازه کار یا هیچ فعالیت اقتصادی را در کشور میزبان نمی دهد.

 • ویزای تجاری:

ویزای تجاری این امکان را به دارنده خود می دهد که بدون وارد شدن به بازار کار کشور میزبان، فعالیت تجاری خود را شروع نماید.

برای مثال یک فرد ممکن است برای انجام امور تجاری با شرکتی دیگر و یا حضور در کنفرانس تجاری به ویزای تجاری نیاز داشته باشد. بازدید کنندگان معمولا باید نشان دهند که درآمدی از کشور دریافت نمیکنند.

 • ویزای پناهندگی:

ویزای پناهندگی به افرادی داده می شود که زندگی آنها به دلیل جنگ، مصیبت های طبیعی، آزار و اذیت و موارد مشابه در خطر قرار دارد.

 • ویزای همسر :

ویزای همسر برای افرادی است که از دو کشور متفاوت هستند و در یک کشور اقامت ندارند. و این امکان را به آنها میدهد تا همدیگر را ملاقات کنند.

 

 

ویزا یا روادید چیست؟

تفاوت ویزای مهاجرتی با ویزای غیر مهاجرتی:

ویزاهای مسافرتی به دو دسته تقسیم می شوند: ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی. ویزاهای مهاجرتی به دارنده ان این امکان را می دهد که در کشور مقصد اقامت گزیند. در حالی که ویزاهای غیر مهاجرتی به دارنده ان این امکان را می دهد که بطور موقت در یک کشور حضور داشته باشند.

 

چرا برای سفر به یک کشور خارجی به ویزا نیاز داریم؟

زمانی که به یک کشور خارجی سفر میکنید که در قوانین سیاسی ویزا با کشور شما قرار ندارد،‌نیاز به ویزا دارید.

خیلی از کشورها سیاست ها و توافق نامه های ویزا در میان خود دارند که به شهروندانشان این امکان را می دهد که بدون نیاز به ویزا در بین این کشورها رفت و آمد کنند. برای مثال کانادایی ها و آمریکایی ها بدون نیاز به ویزا می توانند به کشورهای یکدیگر سفر کنند.

چرا برخی از کشورها محدودیت ویزا دارند؟

کشورها برا ی چک کردن ورود و خروج مسافر به کشورشان را ،جلوگیری از مهاجرت های غیر قانونی و جلوگیری از سایر تخلفات محدودیت ویزا قرار می دهند. مجبور کردن مسافران برای درخواست ویزا به مقامات این امکان را می دهد تا بازدید کنندگان بالقوه را بیابند.

برای مثال ممکن است افراد برای کارکردن های غیر قانونی به کشورهایی وارد شوند که فرصت های اقتصادی بهتر دارند.

e-visa:

ای-ویزا یا ویزای الکترونیکی یک ویزای دیجیتالی است که در یک دیتا بیس ذخیره می شود و استامپ یا علامتی بر روی پاسپورت مسافر قرار نمیگیرد.

ای ویزا به شماره پاسپورت مسافر لینک می شود. روال کار مربوط به ای-ویزا معمولا از طریق اینترنت انجام می شود و متقاضی یک فایل برای ارائه به پلیس فرودگاه هنگام سفر دریافت می کند.

ظاهر ویزا چگونه است؟

ویزاهای سنتی بصورت یک مهر یا نشان بر روی پاسپورت قرار میگرفتند. که این نشان شامل اسم، شماره پاسپورت، محل تولد، دلیل سفر و انقضای پاسپورت نوشته شده است. در مواردی که مهر ویزا بر روی پاسپورت قرار گیرد اطلاعات کمتری را شامل می شود. که این اطلاعات شامل مدت اعتبار ویزا و کشور مقصد می باشد.

سیاست ویزا چیست؟

سیاست ویزای یک کشور قوانینی است که مشخص میکند چه افرادی اجازه ورود به یک کشور رادارند. این قوانین ممکن است به دارندگان گذرنامه یک کشور اجازه ورود بدون ویزا را بدهند و یک مسافر دیگر از کشور دیگر این اجاره را ندهند. بیشتر سیاست های ویزا دو جانبه هستند به این معنی که دو کشور اجازه سفر بدون ویزا به شهروندان یکدیگر می دهند اما همیشه این گونه نیست.

هیچ قانون صریحی برای تعیین سیاست های ویزا وجود ندارد. اما برخی از روابط دیپلماتیک بین کشورها، مهاجرت های غیرقانونی از کشور، هزینه ها و عوامل گردشگری در این سیاست ها موثر می باشند.

چه زمانی به ویزا نیاز است؟

اینکه چه زمانی به ویزا (روادید)  نیاز دارید کاملا بستگی به کشوری دارد که قصد سفر به ان را دارید. اگر کشور مقصد شما با وطنتان پیمان های ویزا داشته باشد شما برای سفر به آن کشور نیازی به ویزا ندارید در غیر این صورت باید قبل از سفر خود برای ویزا اقدام نمایید.

درخواست ویزا

چگونه برای دریافت ویزا اقدام کنم؟

در مرحله اول باید از طریق یکی از موتورهای جستجو در اینترنت وارد وب سایت دولتی مهاجرت کشوری که قصد سفر به آن را دارید بشوید. پس از مطالعه کامل اطلاعات ویزا می توانید در داخل همان وب سایت فرم درخواست ویزا را پر نمایید. بسته به شرایط کشور، امکان دارد که بتوانید درخواست خود را بصورت الکترونیک ارسال کنید و یا اینکه درخواست خود را ایمیل کنید. اگر کشور مقصد شما به محص رسیدنتان ویزا صادر کند دیگر نیازی نیست که از قبل برای ویزا اقدام نمایید. در این موارد شما به محض رسیدن به کشور مقصد قرم درخواست ویزا را پر کرده و پس از پرداخت هزینه ای آن ویزا برای شما صادر می شود. حتما قبل از سفر موارد لازم را با کنسولگری مربوطه بررسی کنید زیرا ممکن است نیاز به همراه داشتن یک قطعه عکس داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی:

در زمان درخواست ویزا (روادید) نیاز به مدارکی دارید که زیر به اختصار آنها را بر میشمریم:

 • دعوتنامه
 • یک کپی از صفحه اطلاعات گذرنامه
 • یک یا دو قطعه عکس با سایز اعلام شده از طرف سفارت
 • اثبات پشتیبانی مالی در طول سفر
 • بیمه مسافرتی
 • بلیط هواپیما
 • اثبات هدف سفر
 • پرداخت هزینه ویزا

مصاحبه ویزا:

ممکن است زمانی که برای دریافت ویزا اقدام کردید از سوی کشور مقصد برای مصاحبه دعوت شوید. بیشتر ویزاها نیازی به مصاحبه ندارند اما در برخی از موارد امکان دارد نیاز به مصاحبه باشد. در زیر سوالات متداولی که در مصاحبه های درخواست ویزا پرسیده می شود آورده شده است:

 • به چه دلیل می خواهید به کشور مورد نظر سفر کنید؟
 • چرا در این زمان میخواهید به مسافرت بروید؟
 • آیا سوء پیشینه قضایی دارید؟
 • آیا شخص دیگری نیز در این سفر شما را همراهی میکند؟
 • چه کسی را میخواهید ملاقات کنید؟
 • چه مدت قصد ماندن دارید؟
 • کجا قصد اقامت دارید؟
 • آیا بلیط هواپیما خود را رزرو کرده اید؟
 • آیا برای این سفر بیمه سلامت دارید؟
 • در صورت شاغل بودن، آیا برای مدت سفر خود از محل کار خود مرخصی دارید؟
 • آیا پس از اتمام سفر قصد بازگشت به وطن خود را دارید؟

روند دریافت ویزا چقدر زمان میبرد؟

روند دریافت ویزا (روادید ) در کشورهای متفاوت، مختلف می باشد. برای اطمینان بیشتر حتما وب سایت سفارت کشوری که قصد سفر به آن را دارید چک کنید تا از زمان لازم برای صدور ویزا اطلاع کسب کنید. برای مثال اگر یک شخص روسی بخواهد از چین دیدن کند، صدور ویزا حدودا ۸ روز زمان میبرد در حالی که اگر یک فرد کانادایی بخواهد از هند دیدن کند مدت زمان لازم برای صدور ویزا حداقل ۱۵ روز می باشد.

شرایط ویزا:

هر کشوری شرایط خاص خود را برای صدور روادید دارد، لذا برای کسب اطلاعات بیشتر نیاز است که به سایت سفارت کشور مورد نظر مراجعه کنید. مدارک معمولا شامل فرم درخواست ویزا، اصل گذرنامه برای مهر شدن (در صورت نیاز)، یک قطعه عکس و سایر مدارک مانند بلیط هواپیما، وچر رزرو هتل و یا دعوتنامه می باشد.

بسیاری از کشورها هنگام صدور ویزا ، شخص متقاضی را رد میکند. این امر امکان دارد به دلیل سوء پیشینه قضایی، دلایل امنیتی، بیماری واگیردار حاد یا مسائل مالی حاد باشد.

اگر شرایط ویزای کشور مقصد را نداشته باشید احتمال رد شدن تقاضای شما وجود دارد.

دعوتنامه برای ویزا:

برخی کشورها مانند آمریکا و کانادا نیاز به دعوتنامه به همراه درخواست ویزا برای صدور ویزا دارند. دعوتنامه یک نامه رسمی است که از سوی شخصی که در کشور مقصد اقامت دارد و شما قصد ملاقات با او را دارید، صادر می شود. دعوتنامه این اطمینان را برای مقامات مسافرتی ایجاد میکند که بازدیدکننده صرفا قصد اقامت موقت را دارد. برای اطلاع از نحوه و نوع دعوتنامه باید سایت سفارت کشور مورد نظر را بررسی کنید.

 

برای خواندن مطالب گردشگری اینجا را کلیک کنید.

سفارت چه خدماتی را برای ویزا فراهم می کند؟

معمولا سفارت ها خدمات درخواست ویزا (روادید)  را انجام میدهند و اطلاعات به روز و صحیحی از شرایط سفر دارند. برای آنکه از سفر خود اطمینان داشته باشید پیشنهاد میکنیم که همیشه سایت سفارت کشور مقصد را چک نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *