همه چیز در مورد ویروس کورونا ۲۰۱۹

ویروس کورونا ۲۰۱۹

ویروس کورونا ۲۰۱۹ که اولین بار در ووهان چین دیده شد بعلت بیماری تنفسی که ایجا می کند معروف شده است. این بیماری در ابتدا در ووهان چین به بازار بزرگ غذاهای دریایی و حیوانات مرتبط بود و این بیانگر آن است که این بیماری از حیوانات به انسان منتقل شده است. اما پس از آن این بیماری از طریق انسان به انسان شیوع پیدا کرد و در حال گسترش است. در حال حاضر هنوز میزان پایندگی و راحتی انتقال این ویروس به طور کامل مشخص نیست. گروه سلامت و گردشگری ثامن در این مقاله شما را از جدیدترین احبار در مورد ویروس کورونا ۲۰۱۹ مطلع می سازد. با ما همراه باشید:

ویروس کورونا ۲۰۱۹

نحوه شیوع ویروس کورونا ۲۰۱۹:

هر آنچه که در باره ویروس کورونا ۲۰۱۹ میدانیم شباهت آن به گونه های پیشین ویروس کورونا است. ویروس های کورونا خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که در بدن حیواناتی چون  شتر،گاو ، گربه و خفاش یافت می شوند. در موارد نادری ویروس کورونا می تواند بدن انسان را تحت تاثیر قرار داده و بین انسان ها شیوع یابد که بیشتر این امر از طریق ساس انجام میشد و اکنون از طریق ویروس کورونا ۲۰۱۹ بین انسان ها شیوع می یابد.

بیشتر در تماس نزدیک افراد با یکدیگر (در فاصله کمتر از ۲ متر) این ویروس کورونا در بین افراد منتقل می شود. تصور می شود که انتقال فرد به فرد این ویروس بیشتر از طریق قطرات تنفسی ایجاد می شود که فرد مبتلا، سرفه یا عطسه کرده و ویروس پخش می شود. انتقال ویروس کورونا ۲۰۱۹ شبیه به شیوع آنفولانزا و سایر بیماری های تنفسی است. این قطرات ویروسی بر روی دهان یا بینی افرادی که در نزدیکی شخص بیمار قرار دارند نشسته و از این طریف وارد شش های آنها می شود.

سایر نظریات:

هنوز اثبات نشده است اما امکان دارد که فرد با لمس سطوحی که به ویروس آلوده شده اند و سپس لمس دهان و بینی و یا حتی چشم خود به ویروس کورونا ۲۰۱۹ مبتلا شود.

 

معمولا در بیماری های تنفسی افراد مبتلا بیشترین علائم بیماری را دارند و کاملا بیماری آنها مشخص می باشد. با این حال در مورد ویروس کورونا ۲۰۱۹ گزارشی مبنی بر تماس نزدیک و علائم حاد وجود ندارد.

توجه به این نکته ضروری است که گسترش بیماری از یک فرد به فرد دیگر تا چه اندازه می تواند ساده باشد. برخی ویروس ها بسیار مسری هستند در حالی که برخی دیگر این گونه نیستند. تحقیقات بیشتری در مورد قابلیت انتقال، شدت و سایر ویژگی های ویروس کورونا ۲۰۱۹ دردست اجرا است و در حال حاضر اطلاعات دقیقی در دست نیست.

 

علائم ویروس کورونا ۲۰۱۹

در مورد بیماری ویروسی کورونا ۲۰۱۹ رنج متفاوتی از علائم گزارش شده است . در برخی از افراد علائم بیماری بسیار کم و در برخی شدت آن بیشتر و حتی مرگ می باشد. این علائم عبارتند از:

 • تب
 • سرفه
 • تنگی نفس

باید به این نکته توجه کرد که علائم مبتلا شدن به ویروس کورونا ۲۰۱۹ از زمان در معرض قرار گرفتن آن ، در بین ۲ یا ۱۴ روز می باشد. که این ویژگی مانند ویروس مرس می باشد.

 

پیشگیری و درمان

در حال حاضر واکسنی برای ویروس کورونا ۲۰۱۹ وجود ندارد. بهترین راه حل برای در امان ماندن از این ویروس خطرناک آن است که سعی کنیم در معرض آن قرار نگیریم. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها همواره تاکید می کند که با انجام برخی فعالیت ها به جلوگیری از بیماری های تنفسی کمک کنیم. این توصیه ها عبارتند از:

 • دست های خود را مدام با آب و صابون به مدت حداقل بیست ثانیه شست و شو دهید. اگر آب و صابون در دسترس شما نیست از استرلیزه کننده های دست با میزان الکل حداقل شصت درصد استفاده نمایید.
 • زمانی که دست های خود را نشسته اید، چشم، بینی و دهان خود را لمس نکنید.
 • نزدیک افراد بیمار نشوید.
 • زمانی که بیمار هستید در منزل استراحت کنید.
 • جلوی سرفه و یا عطس خود را با دستمال بگیرید و سپس دستمال را در سطل زباله بیندازید.
 • سطوح و اشیایی را که مدام با آنها سر و کار دارید هر از چند گاهی تمیز و استرلیزه کنید.

این عادت های روزمره به شما کمک میکند که از هر گونه بیماری واگیردار در امان باشید.

 

در صورت مبتلا شدن به ویروس کورونا ۲۰۱۹چه کارهایی باید انجام دهیم؟

اگر طی ۱۴ روز گذشته در معرض ویروس کورونا ۲۰۱۹ قرار داشته اید و اکنون احساس تب، سرفه و یا تنگی نفس دارید. باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. و قبل از آنکه به مطب پزشک یا اورژانس مراجعه کنید با آنها تماس گرفته و اعلام کنید که در معرض این ویروس قرار داشته اید.
 • از تماس با دیگران اجتناب کتید.
 • به سفر نروید.
 • زمانی که سرفه یا عطسه می کنید حتما از دستمال استفاده کنید .
 • دست های خود را مرتبا به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید و اگر آب و صابون در دسترس ندارید با استرلیزه کننده های حاوی الکل دست های خود را ضد عفونی کنید.

 

جلوگیری از شیوع ویروس کورونا ۲۰۱۹:

اگر به ویروس کورونا ۲۰۱۹ مبتلا هستید دستورات زیر را جهت جلوگیری از شیوع این ویروس دنبال کنید:

 • به جز مواقعی که باید مورد درمان قرار گیرید در خانه بمانید.

به جز مواقعی که باید تحت درمان قرار گیرید از منزل خارج نشوید. در مکانهای عمومی ، مدرسه و یا سر کار حاضر نشوید.

 • در منزل مکان خود را از سایرین جدا کنید.

تا جایی که امکان دارد در خانه در یک اتاق ایزوله از سایرین قرار بگیرید و حتی در صورت امکان از حمام و دستشویی جداگانه استفاده نمایید.

 • قبل از رفتن نزد پزشک، با او تماس بگیرید.

قبل از اینکه به مراکز درمانی بروید با آنها تماس گرفته و بگویید که به ویروس کورونا ۲۰۱۹ مبتلا گشته و یا در معرض آن قرار داشته اید. این امر به مرکز درمانی این امکان را می دهد که با تدابیر لازم از شیوع بیماری در مرکز درمانی جلوگیری کنند.

 • ماسک بزنید.

زمانی که در تماس با سایر افراد هستید باید از ماسک استفاده نمایید.

ویروس کورونا ۲۰۱۹

 • سرفه یا عطسه خود را بپوشانید.

در زمان عطسه یا سرفه دهان خود را با دستمال بپوشانید. و سپس دستمال را در سطل زباله بیندازید. و دستان خود را با آب و صابون حداقل به مدت ۲۰ ثانیه بشویید.

 • دستان خود را بشویید.

دستان خود را مدام با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه بشویید و یا از استرلیزه کننده های دست که حاوی الکل هستند استفاده نمایید.

 • از به اشتراک گذاشتن وسایل خانه خود داری کنید.

باید از بشقاب، لیوان،‌حوله یا وسایل شخصی دیگر به طور جداگانه استفاده کرده و آنها را با سایر افراد منزل به اشتراک نگذارید.

 • علائم خود را بررسی کنید.

اگر علائم بیماری شما شدت یافت حتما به پزشک مراجعه کنید. با یک مرکز درمانی تماس گرفته و به آنها بگویید که در معرض ویروس کورونا قرار گرفته اید. این امر به ان مرکز درمانی در جلوگیری از شیوع بیماری کمک میکند.

 • از تماس با حیوانات خانگی و سایر حیوانات اجتناب کنید.

زمانی که بیمار هستید به حیوان خانگی خود دست نزنید. گرچه هنوز گزارشی مبنی بر مبتلا شدن حیوانات به ویروس کورونا ۲۰۱۹ در دست نیست اما امکان دارد که بیماری به حیوان منتقل شده و باعث شیوع بین حیوانات و انسان ها شود. تا زمانی که اطلاعات دقیقی از ویروس کورونا ۲۰۱۹ در دست نیست از تماس با حیوانات اجتناب کرده و از ماسک استفاده نمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *