حمام تاریخی علی قلی آقا در اصفهان

حمام تاریخی علی قلی آقا

حمام علی قلی آقا

حمام علی قلی آقا یک حمام تاریخی و موزه مردم شناسی است که در شهر زیبا و تاریخی اصفهان واقع شده است.  این حمام در کنار یک بازار، زورخانه و مسجد واقع شده است و در زمان شاه سلطان حسین آخرین پادشاه صفویه ساخته شده است. در داخل این حمام مجسمه هایی از انسان ها وجود دارد که در حال حمام  کردن و انجام سایر کارهای روتین روزانه هستند. ممکن است با دیدن این مجسمه ها با خود بگویید که حمام کردن در گذشته چقدر مشکل بوده است! اما اجازه بدهید که در ادامه به بررسی این موضوع بپردازیم:

حمام علی قلی آقا

درباره حمام علی قلی آقا

علی قلی آقا نام فردی بود که در زمان پادشاه سلیمان و پادشاه سلطان سلیمان صفوی از درباریان بود. علی قلی آقا و برادرش خسرو آقا از خیرین بنام آن دوران بودند. علی قلی آقا هیچ فرزندی نداشت، لذا تصمیم گرفت که این حمام را برای اطرافیان خود تاسیس کند. این حمام در تاریخ ۱۷۱۳ بعد از میلاد مسیح  ساخته شد. ممکن است تعجب کنید که چرا باید چنین مکان رویایی برای حمام کردن ساخته شود! خب اول از همه باید بدانید که این حمام برای یک فرد سلطنتی ساخته شده بود، پس بدیهی است که باید زیبا ساخته میشد.

در ثانی احتمالا نمیدانید که در گذشته حمام ها مکانی بودند که انسان ها در کنار هم جمع میشدند و از اوقات با هم بودن لذت می بردند. حتی برخی از مراسمات قبل از ازدواج مانند حنا بندان در حمام های قدیمی شهر برگزار می شد. البته افراد در این مراسمات لباس بر تن داشتند. این مکان ها مشابه سایت های اجتماعی امروزه بود؛ جایی که افراد در آن اطلاعات ارزشمند خود را به روز می نمودند! پس به همین دلیل این مکان باید به شکلی زیبا طراحی میشد. چرا که افراد زمان زیادی را در آن سپری می کردند.

حمام علی قلی آقا

معماری حمام علی قلی آقا

این حمام جالب بر اساس متد معماری اصفهان طراحی شده است. که متشکل از دو سالن حمام اصلی است که یکی بزرگتر از دیگری است و داخل هر یک از آنها یک حوضچه قرار دارد. هر حمام دارای رختکن و گرم خانه (قسمت اصلی حمام که در آن خود را میشویید) جداگانه می باشد. معمولا حمام ها به صورت سانس به سانس برای اقایان و بانوان استفاده می شدند اما در این حمام به علت وجود حوضچه های جداگانه بانوان و اقایان می توانستند همزمان از حمام علی قلی آقا استفاده نمایند. طراحی این حمام به گونه ای است که وقتی پرتوهای چراغ به داخل ساختمان تابیده می شود، سرامیک ها و کاشی ها نور این چراغ ها را به زیبایی منعکس میکنند.

حمام علی قلی آقا

بخش های حمام علی قلی آقا

حمام علی قلی آقا دارای چهار بخش اصلی می باشد:

میاندار: که ورودی حمام می باشد. این  بخش بطور ویژه در گوشه ساخته شده تا بخار و گرمای حمام در داخل حمام باقی بماند.

صربینه: یا سالن رختکن؛ مکانی برای اجتماعات، مباحثه و یا حتی نماز بود. نیمکت هایی در اطراف صربینه قرار داشت که چند قدم بالاتر از استخر مرکزی واقع شده بود و بازدیدکنندگان می توانند از آنها استفاده نمایند.

گرمخانه : مکان اصلی حمام است که دارای تونل های زیر زمینی بود و این تونل ها دود آتشی که آب را گرم میکرد از خزینه به بیرون هدایت میکرد.

چهارحوض: حوض اصلی است که در مرکز قرار دارد. این حوض (استخر) چهار برابر یک استخر معمولی است به همین دلیل آن را چهار حوض می نامند.

در مورد جاذبه های گردشگری اصفهان بیشتر بخوانید:

یک پاسخ به “حمام تاریخی علی قلی آقا در اصفهان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *