توضیحات اصفهان

اصفهان ، گنجینه تاریخ و فرهنگ ایران

اصفهان، شهری است مملو از زیبایی‌ها و جاذبه‌های منحصربه‌فرد تاریخی، فرهنگی و مذهبی که بسیاری از آن‌ها با پیشینه‌ای به قدمت تاریخ، نظر گردشگران سراسر ایران و جهان را به خود جلب کرده است.بازدید از این شهر، به دلیل حضور مجموعه‌ها‌یی از آثار ایران کهن، آرزوی هر انسانی است که تجربه‌ی لحظاتی هیجان‌انگیز در سفر به زمان را در ذهن خود می‌پروراند. سرزمینی که به واسطه‌ی یادگارهای باقی‌مانده از گذشتگانی دور، امروزه لقب نصف جهان را به خود اختصاص داده و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران محسوب می‌شود.

میدان نقش جهان (میدان امام خمینی)
در شمال شهر اصفهان و در مجموعه‌ی دولتخانه‌ی این شهر، میدانی زیبا و قدیمی به نام نقش جهان قرار دارد که قدمت آن به دوران حکومت تیموریان بازمی‌گردد. شاه عباس اول پس از به سلطنت رسیدن آن را وسعت بخشید. از جمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد این اثر تاریخی حضور مجموعه‌ای از آثار ارزشمند ایران کهن قرار دارد که می‌توان به مسجد امام، مسجد شیخ‌لطف‌الله، عمارت عالی‌قاپو و سردر قیصریه اشاره کرد.

عمارت عالی قاپو
یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری در شهر اصفهان، عمارت زیبای عالی‌قاپوی این شهر است که در دوران حکومت صفویان احداث شد. این بنای تاریخی تا مدت‌ها لقب رفیع‌ترین ساختمان عهد صفویه را به خود اختصاص داده بود که استادکاران سازنده‌ی آن، با ایجاد تزئینات مینیاتوری زیبا در کنار هنر آکوستیک و طراحی کم‌نظیر و چشم‌نواز، شاهکاری منحصربه‌فرد را برای آیندگان به یادگار گذاشته‌‌اند. این اثر در اطراف میدان نقش جهان قرار دارد و یکی از پرطرفدارترین دیدنی‌های اصفهان محسوب می‌شود.

بازار قیصریه
بازار قیصریه‌ی اصفهان، یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین بازارهای تاریخی ایران در این شهر است که به نام بازار شاهی نیز شناخته می‌شود. قدمت این مکان تاریخی که به دلیل صنایع دستی در بین گردشگران به شهرت رسیده است، به دوران حکومت صفویان بازمی‌گردد که در آن بسیار مجلل و پررونق بوده است. این مجموعه‌ی تاریخی، معماری زیبا و خیره‌کننده‌ای صورت گرفته است که باعث تحسین بسیاری از گردشگران و کارشناسان معماری شده است.

مسجد شیخ لطف الله
عمارتی مذهبی و کهن، متعلق به دوران حکومت شاه عباس اول، در قرن ۱۱ هجری قمری، در میدان نقش جهان اصفهان و به هنرمندی معمار معروف محمدرضا اصفهانی احداث شده است، یکی از زیباترین شاهکارهای هنر معماری ایرانی است که به مسجد شیخ لطف‌الله شهرت دارد. پروسه‌ی ساخت این بنای ارزشمند تاریخی ۱۶ سال به طول انجامید که با کاشی‌کاری‌های هنرمندانه و تزئینات انجام شده توسط استادکاران وقت، باعث حیرت و تحسین بازدیدکنندگان می‌شود.

چهل ستون
باغی به وسعت ۶۷ هزار متر مربع، که در زمان حکومت شاه عباس صفوی احداث شد، در شهر اصفهان و در میدان امام حسین این شهر قرار دارد که به باغ چهل ستون شهرت یافته است. این محوطه‌ی تاریخی در گذشته به باغ جهان‌نما نیز شناخته می‌شد که نخستین بنای آن به دستور شاه عباس و به شکل کلاه‌فرنگی ساخته شد. جالب است بدانید که این عمارت تنها ۲۰ ستون دارد اما با انعکاس آن‌ها درون آب و مشاهده شدن ۴۰ ستون، به چهل ستون شهرت یافته است. تزئینات زیبای به کار رفته در این بنای کهن که آیینه‌کاری، نقاشی‌، ستون‌های چوبی، پنجره‌های منبت‌کاری شده و ... را شامل می‌شود، این ساختمان تاریخی را بسیار زیبا ساخته است.

سی و سه پل
قطعا یکی از شاخص‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان، سی‌وسه پل از آثار تاریخی متعلق به دوران سلطنت شاه عباس صفوی است که در اوایل قرن ۱۱ هجری قمری و در سال ۱۰۰۸ قمری حداث شد.پل الله‌وری خان، نام دیگر این اثر ایران کهن است که روی رودخانه‌ی زاینده‌رود قرار دارد. در دوران حکومت صفویان، در این بنای زیبا مرسم جشن آب‌پاشان و خاج‌شویان ارامنه‌ی ساکن اصفهان برگزار می‌شد. اثری که می‌توان آن را شاهکار معماری ایرانی در آن دوران نامید.

پل خواجو
یکی دیگر از یادگاری‌های ارزنده‌ی دوران حکومت تیموریان در شهر اصفهان، پل خواجو نام دارد که به همت شاه عباس دوم و در اوایل قرن ۱۱ هجری قمری به صورت امروزی احداث شده است.این پل که به نام‌های پل شاهی، پل بابا رکن‌الدین، پل شیراز و پل حسن‌آباد نیز شهرت دارد، یکی از شاهکارهای پل‌سازی سراسر جهان بوده است که معماری و تزئینات انجام شده در آن بسیار زیبا و چشم‌نواز است. در مرکز این پل زیبا، عمارتی به نام «بیگربیکی» وجود دارد که از آن به عنوان سکونتگاه موقتی شاه صفوی و خانواده‌اش استفاده می‌شد. وجه تسمیه این پل به مناسب لقب بزرگان و خواجه‌های دوران صفوی است که بر آن نهاده‌اند.

کلیسای وانک (آمنا پرکیچ)
حضور ارامنه‌ی ناحیه‌ی جلفای اصفهان (ناحیه‌ی جلفا منطقه‌ای است که ساکنان آن ارامنه‌‌ی اصفهان هستند که در اوایل قرن ۱۷ میلادی توسط شاه عباس صفوی به ایران منتقل شدند)، باعث شده است که در این منطقه آثار تاریخی و مذهبی ارزشمندی احداث شود که کلیسای وانک اصفهان یکی از آن عمارات است. یادگاری گران‌بها با معماری و تزئینات زیبا و چشم‌نواز که نخستین کلیسای مذهبی ساخته شده توسط ارامنه‌ی منطقه‌ی جلفا است.

منار جنبان
منار جنبان اصفهان، یکی از جاذبه‌های جالب و شگفت‌انگیز ایران کهن، دارای معماری دیدنی و منحصر‌‌به‌فردی است که توجه بسیاری از گردشگران و بازدیدکنندگان را به خود جلب ساخته است.وجه تسمیه این بنای کهن به دلیل تکان خوردن مناره‌ی آن است که اثری تاریخی و متعلق به دوران حکومت ایلخانیان که در دوران حکومت «محمد خدابنده اولجایتو» احداث شده و به نظر می‌رسد که مقبره‌ی «عبدالله بن محمود صقلابی» در آن قرار دارد. در حقیقت تنها چیزی که باعث شهرت و محبوبیت جهانی این اثر تاریخی شده است، لرزش مناره‌ی دیگر و کل ساختمان، پس از تکان خوردن یکی از مناره‌ها است.