توضیحات مشهد مقدس

مشهد، پایتخت مذهبی ایران، میزبان بارگاه امام هشتم شیعیان، برخوردار از مناطق دیدنی، آثار تاریخی زیبا و ارزشمند است که می‌توان آن را یکی از مقاصد اصلی گردشگری در کشور معرفی کرد. شهر مشهد به دلیل قدمت تاریخی، آب‌وهوایی مطبوع، مناظر دیدنی و آثار باستانی و از همه مهم‌تر حرم مطهر امام رضا (ع) از جمله مقاصد گردشگری ایران محسوب می‌شود که هر ساله پذیرای میهمانان و مسافران از سراسر ایران و جهان است.

 

 حرم امام رضا (ع)
نگین شهر مشهد، بارگاه مطهر علی‌ابن‌موسی‌الرضا است که در سال ۸۲۱ هجری ساخته شده است. این مکان مقدس مجموعه‌ای از مساجد، آرام‌گاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه و موزه‌ها است. سالانه تعداد زیادی از عاشقان ایشان، برای عرض ادب به مشهد سفر می‌کنند.


آرامگاه فردوسی
در ۲۰ کیلومتری مشهد، در میان باغی زیبا مقبره‌ی حکیم و شاعر محبوب و مشهور ایرانی، ابوالقاسم فردوسی قرار گرفته است. بنای امروزی این آرامگاه با استفاده از شیوه‌‌ی معماری هخامنشیان و فضای داخلی آن نیز الهام گرفته از معماری دوران اشکانیان ساخته شده است.


بازار رضا
یکی از شلوغ‌ترین و پربازدیدترین بازارهای سنتی ایران، بازار رضا است که در شهر مشهد قرار دارد. این مکان از معماری زیبا و هنرمندانه‌ای برخوردار است و همه روزه میزبان جمع زیادی از توریست‌‌ها است.


پارک کوهسنگی
یکی دیگر از پربازدیدترین مکان‌های گردشگری مشهد، پارک کوهسنگی این شهر است. وجه تسمیه این مکان به دلیل حضور دو کوه سنگی مشرف به شهر مشهد است که در کنار رشته‌کوه‌های جنوبی این شهر قرار دارد.


طرقبه
طرقبه، منطقه‌ای بسیار خوش‌آب و هوا و از دیگر مکان‌های محبوب گردشگران است که از غرب به کوه‌های بینالود و از شمال به کوه تخت رستم منتهی می‌شود. تابستان‌های مطبوع و دلپذیر در این ناحیه‌ی ییلاقی، خاطراتی ناب را برای توریست‌ها رقم می‌زند.


منطقه ییلاقی شاندیز
در ۳۸ کیلومتری غرب مشهد، منطقه‌ی ییلاقی متعلق به دشت توس وجود دارد که امروزه به یکی از مکان‌های دیدنی و محبوب گردشگران تبدیل شده است. این مکان با رودخانه‌ها و دره‌های متعدد، اقلیمی مطبوع و مناظری چشم‌نواز را برای توریست‌ها به ارمغان آورده است.


پارک آبی ایرانیان
اگر به موج‌سواری با تخته روی موج‌هایی به ارتفاع حدود ۵/۵ متر علاقه‌مند هستید، حتما بازدید از پارک آبی ایرانیان را از دست ندهید. این مکان تفریحی، میزبان گردشگران و مسافران بسیاری از سراسر ایران و جهان است.